ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντιντάκ, Σιμόες, Γιόχανσον, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Πέκχαρντ, Πλατέλλας

Αλλαγές: Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Μπουονανότε, Τζεμπούρ, Αραβίδης

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσσιέν, Αμπέντ, Καλτσάς, Βλαχοδήμος, Μπεργκ

Αλλαγές: Βλαχοδήμος (Οδ.), Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Λαγός, Λουντ, Βιγιαφάνες, Μαμούτε

Διαιτητής:  Μιχάλης Κουκουλάκης
Βοηθοί:  Χρήστος Μπαλτάς
             Χρυσούλα Κουρομπύλια
Τέταρτος: Μάριος Λαμπρόπουλος

Σε ένα παιχνίδι στο όποιο το θέαμα δεν ήταν ιδιαιέτερα ελκυστικό η ΑΕΚ <<έκανε τη δουλειά>> κερδίζοντας 1-0 με όμρφο φάουλ του Βάργκας στο 76'. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο καθώς και οι δύο όμαδες είχαν έλλειψη δημιουργικότητας. Από την πλευρά των <<κιτρινόμαυρων>> ήταν εμφανής η απουσία του Πέτρου Μάνταλου ενώ στον Παναθηναϊκό έλειπε το κάτι παραπάνω κυρίως στην τελική πάσα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι <<πράσινοι>> θα μπορούσαν να προηγηθούν εκμεταλλευόμενοι τα αρκετά και αβίαστα λάθη, κυρίως των αμυντικών της <<'Ενωσης>> . Παρ΄όλα αυτά οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τους Καλτσά και Βλαχοδήμο να είναι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων. Ενώ η ΑΕΚ δεν απείλησε ιδιαιέτερα στο πρώτο μέρος παρα μόνο με καποιά στημένα χωρίς αυτά να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα των πράσινων. Το πρώτο ημιχρόνο δεν άρεσε καθόλους στους φίλους της ΑΕΚ κάτι που φάνηκε στις αποδοκιμασίες μετά το σφύριγμα της λήξης.
Εν συνεχεία και με την έναρξη του δευτέρου μέρους η πολύ μετρία εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι περιπού το 64ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Τζεμπούρ και Αραβίδης για να αποχωρήσουν οι Πέκχαρντ και Πλατέλλας αντίστοιχα. Με αυτές τις αλλαγές η ΑΕΚ έγινε πιο απειλητική αποκτώντας κινητικότητα στην επίθεση γεγονός που <<έκρυψε>> για λίγο την έλλειψη καθαρόαιμου δημιουργού. Με τους παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ να πιέζουν έγινε αυτό που σε έκεινο το χρονικό σημείο έμοιαζε λογικό. Στο 76ο λεπτό η ΑΕΚ κερδίζει φάουλ το οποίο εκτελεί ο Βαργκας. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βλαχοδήμου και έχουμε εκ νέου φάουλ για τους <<κίτρινους>> το οποίο ο μέσος από τη Βενεζουέλα φροντίζει να στείλει στα δίχτυα και τους παρόντες στο ΟΑΚΑ στα ουράνια. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός πίεσε την ΑΕΚ χωρίς όμως να κταφέρει να αλλάξει κάτι στο σκορ του αγώνα. Τελυταίο αξιοσημείωτο εντός των τεσσάρων γραμμών είναι η κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) που δέχτηκε ο Μέστο στο 90+2.

Στις εξέδρες του γηπέδου έδωσε το παρών ο πρώην τεχνικός της εθνικήε Ελλάδος και νυν της εθνικής Πορτογαλίας Φερνάντο Σάντος . Ο πορτογάλος coach έχει περάσει από τους πάγκους και των δύο σημερινών αντιπάλων.